Alfabet szczęśliwego człowieka

Chyba nie ma nikogo na tym świecie, kto nie chciałby być szczęśliwy. Niestety w ogólnym przekonaniu nadal uważa się, że szczęście to jakaś mistyczna kraina tęczy i jednorozcow, do której można dotrzeć dopiero po awansie, znalezieniu miłości swojego życia, po zdobyciu upragnionej sylwetki. Tak nie jest i uświadomienie sobie, że tylko my jesteśmy odpowiedzialni za nasze szczęście to pierwszy krok do bycia szczęśliwym człowiekiem.


Wszystko tkwi w głowie - w naszym myśleniu, w walce ze zmianą nawyków, w opanowaniu negatywnego myślenia, w pracy nad swoim charakterem. Myślę, że tak naprawdę w każdym etapie naszego życia możemy być szczęśliwi, nawet, gdy zmagamy się z przeciwnościami losu. Pamiętajcie też, że szczęście nie oznacza chodzenia cały czas uśmiechniętym od ucha do ucha, jak na haju - każdy, nawet najszczęśliwszy człowiek na świecie, może mieć gorszy dzień. Szczęście to ogólny stan zadowolenia ze swojego życia, co nie oznacza, że musi być ono perfekcyjne, szczególnie według dziwnych, powszechnych standardów. 

Poniższy alfabet szczęśliwego człowieka to pewnego rodzaju zbiór wskazówek dotyczących tego, jak naprawić pewne rzeczy w naszym myśleniu i jak stać się szczęśliwym.

A jak Asertywność. Nauczenie się mówić "nie" to rzecz, która wielu z nas może uskrzydlić i uwolnić od poczucia obowiązku, którego tak naprawdę nie mamy.
B jak Błędy. Mimo że z założenia błędy są czymś negatywnym, jednak nie do końca tak jest. Błędy mają ogromną moc i sprawiają, że możemy się stać kimś, kim nigdy nie byliśmy. Kluczem jest to, by starać się wyciągać jak najwięcej wiedzy i doświadczenia z pewnych trudności, jakie napotykamy w życiu.C jak Cel. Posiadanie celu naszego życia i życie skupione wokół tego celu, nadaje mu sens i sprawia, że nasze życie nabiera dużego znaczenia. Zastanów się - dlaczego żyjesz i co jest twoim największym marzeniem, a następnie ukierunkuj swoje działania na ten cel. 
D jak Duma. Bycie dumnym z siebie pozwala nam docenić swoje dokonania, umiejętności i zrozumieć swoją wartość. Nie porównuj się z innymi - zawsze będzie ktoś, kto robi coś lepiej lub ma czegoś więcej. Doceń swoją wyjątkowość i bądź z siebie dumny. 
E jak Empatia. Nie tylko w odniesieniu do innych, ale także w odniesieniu do siebie! Nie zadręczaj się popełnionymi błędami i nie postrzegaj sukcesu w kategoriach takich, że albo jest albo go nie ma. Staraj się myśleć, że nie ma porażek - są tylko informacje zwrotne. 
F jak Fantazja. Nigdy nie przestawaj marzyć i dąż do spełniania swoich marzeń. Nie zapomnij tylko, by przekładać je na cele, tworząc realne plany ich osiągnięcia.G jak Gotowość na zmiany. Podobno Albert Einstein powiedział kiedyś, że tylko głupiec oczekuje innego efektu, robiąc ciągle to samo. To prawda. Jeżeli chcemy się zmienić, coś musi się zmienić - nasze nastawienie czy zachowanie.
H jak Harmonia. Życie w zgodzie z samym sobą, dbanie o każdy aspekt naszego życia i zrozumienie, jak ważne jest podejście holistyczne, pozwala nam na osiągnięcie harmonii w życiu, a to z kolei znacząco wpływa na nasze szczęście. 
I jak Inspiracja. Inspiracja jest motorem do działania, rozwoju i zmian. Szukaj jej wszędzie, próbuj nowych rzeczy, zgłębiaj swoją wiedzę. Internet pod tym względem jest świetnym źródłem inspiracji, jednak odnaleźć ją można także w książkach, magazynach, otaczającym świecie.
J jak Jakość. Szczęśliwy człowiek to osoba zadowolona z jakości swojego życia, która dokłada wszelkich starań, by była to jakość wysoka. Nie chodzi tutaj o posiadanie willi z basenem ani jachtu, jednak o przywiązywanie wagi do tego, by nie zadowalać się bylejakością. Więcej o walce z bylejakością pisałam tutaj. 
K jak Kreatywność. Kreatywność w tym przypadku oznacza dla mnie odejście od utartych schematów, podejmowanie prób zrobienia czegoś po swojemu, by żyć w zgodzie z samym sobą.
L jak Ludzie. Otaczaj się ludźmi, których kochasz, którzy mają podobne podejście do życia, jak ty, którzy cię inspirują lub dzielą swoim doświadczeniem.


M jak Miłość. Do siebie, do innych, do otaczającego świata. Bez miłości nie ma ani prawdziwego życia, ani szczęścia.
N jak Nauka. Człowiek szczęśliwy nigdy nie przestaje się uczyć i zawsze poszerza swoją wiedzę i zainteresowania. 
O jak Optymizm. Optymizm dodaje skrzydeł, pomaga z większą ufnością patrzeć w przyszłość i pozwala wierzyć, że szklanka zawsze jest w połowie pełna. To naprawdę pomaga. 
P jak Pasja. Pasja może być motorem napędowym naszej pracy i kariery, ale także najlepszą odskocznią, czymś, co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Według mnie życie bez pasji jest niepełne. 
R jak Rozwój. Chodzi o rozwój zarówno związany z umiejętnościami czy zainteresowaniami, ale przede wszystkim z charakterem, z ciągłą pracą nad swoimi wadami, nad naszą podświadomością.
S jak Samoakceptacja. Spójrz na siebie oczami swojego przyjaciela - nie bądź dla siebie zbyt okrutny, wybaczaj sobie, nie karz się za popełniane błędy. Pogódź się z tym, czego nie możesz lub nie chcesz zmieniać i pracuj nad resztą. 
T jak Teraźniejszość. Martwienie się przyszłością i rozpamiętywanie przeszłości to coś, co odbiera nam radość, którą jest cieszenie się tym, co jest teraz. 
U jak Uważność /mindfulness/. Wyjdź ze swojej głowy i wejdź w swoje ciało. Skup się na tym, co odczuwasz i nie myśl cały czas o następnym kroku. Doświadczaj, przeżywaj i traktuj każdą rzecz jako mały spektakl - docenisz, jakie życie jest niesamowite. 
W jak Wdzięczność. To jedna z najpiękniejszych emocji i absolutna podstawa bycia szczęśliwym człowiekiem. Zauważanie niewielkich rzeczy, bycie wdzięcznym za możliwość ich doświadczania, za ludzi w naszym życiu, za każdą rzecz, która się nam przytrafia to to, co sprawia, że żyjemy pełnią życia z radością i jesteśmy szczęśliwi każdego dnia.
Z jak Zdrowie. Dbanie o zdrowie, a więc o odżywcze, prawdziwe jedzenie, o odpowiednie nawodnienie, o dobrą dawkę ruchu, o odpowiednio długi i jakościowy sen, znacząco wpływa na jakość naszego życia. Jeśli czujemy się dobrze, mamy siłę i energię, by w pełni żyć i czerpać z życia garściami. 


Gdybym z tych wszystkich rzeczy miała wybrać jedną, która najbardziej wpływa na nasze szczęście, definitywnie byłaby to wdzięczność. Niestety wielu z nas tak bardzo skupia się na pogoni za tym, czego im rzekomo jeszcze brakuje do szczęścia, że nie zauważa i nie docenia całego mnóstwa fantastycznych rzeczy, które już ma.


Co dla Was jest podstawą szczęścia? Czym dla Was jest szczęście?


5 komentarzy:

 1. Chyba musiałabym napisać podobny alfabet, żeby określić czym jest dla mnie szczęście. Jest to zbyt szerokie pojęcie, czy uczucie, żeby opisać je ot tak w kilku zdaniach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakbyś miała spróbować? Myślę, że przeczytanie definicji kogoś innego byłoby bardzo inspirujące :)

   Usuń
 2. I chyba właśnie znalazłem poradnik na imieniny dla mojej wybranki ;) Lubi się rozwijać i jeszcze bardziej się upiększać, więc myślę, że przesyłka za pobraniem kurierem inpost z takim zestawem będzie dobrym pomysłem. Zresztą po prostu się o tym przekonam ;)

  OdpowiedzUsuń